„Pomohu vám k vynikajícím výsledkům ohleduplně a s respektem k člověku.“


 
> Úvodní stránka   >  Články   >  Vzdělávání a osobní rozvoj   >  Jak rozvíjet lidi efektivně?

 Jak rozvíjet lidi efektivně?


Chcete rozvíjet své lidi? Očekáváte konkrétní výsledky? Pokud ano, tak se nejdříve pořádně zamyslete. Vzdělávání lidí i rozvoj týmu má své principy, které jsou často podceňovány. I zde méně znamená více, a proto dělejte důsledně jen to, co má smysl.

(Celý článek najdete na adrese: https://www.esemeska.eu/obchodni-dovednosti/jak-rozvijet-lidi-efektivne/)

Tlak na efektivitu a užitek

Pro řadu firem/týmů začíná být klíčové efektivní využívání zdrojů. Důvody mohou být různé. Některé společnosti řeší zisk, jiné například kvalitu života svých lidí.

U materiálových nákladů lze pracovat s čísly a v této oblasti se umí zlepšovat řada společností. Dokonce na tuto oblast existují i osvědčené metodiky. Tvrdým oříškem jsou ale situace, kdy firma naráží na neužitečné myšlení nebo chování u lidí.

Klíčem k úspěchu je změna myšlení

Firmy tento tvrdý oříšek v podobě myšlení lidí vnímají ve spojení s motivací, efektivitou, podnikatelským myšlením, problémy v komunikaci, time managementem apod. Doposud jsou tyto situace běžně řešeny pomocí motivačních nástrojů, vyjednáváním a také vzděláváním. Je jedno kterou variantu vyberete, ale nikdy nebudete úspěšní, pokud neopustíte tento vzorec myšlení:

„Já vím, co od lidí chci, a hledám cestu, jak je k tomu přimět."
(snaha řídit a přesvědčit)

Pokud chcete, aby se lidé probudili a samostatně dávali firmě své maximum, musí se sami aktivně zapojit. To zařídíte jedině díky vzorci myšlení:

„Já vím, co od lidí chci a jsem připraven jim pomoci pochopit a hledat cestu."
(snaha vést a domluvit se)

Ono známé tvrzení o tom, že máte lidi učit rybařit namísto rozdávání ryb, nutně potřebuje úpravu. Chovejte se raději podle tohoto vzorce:

„Vytvořím lidem prostor, aby si co nejrychleji našli svůj nejlepší způsob rybaření."

Zní to komplikovaněji než původní tvrzení („Naučím lidi rybařit"), ale je to malá daň za významně lepší výsledky. Získáte mnohem samostatnější lidi. Co myslíte, stojí to za námahu?

Pokud se budete držet původní formulace („Naučím lidi rybařit"), stále přebíráte zodpovědnost za ostatní. Budou sice úspěšnými rybáři, ale nenaučí se vydat své maximum. Budou úspěšní jen díky vašim radám. Při každé změně podmínek opět musí čekat na Vaše rady. Je to zákeřná forma závislosti, ve které žije většina firem. Chcete-li mít špičkové lidi, je třeba namísto rad mnohem více rozvíjet jejich schopnost samostatně hledat nové cesty. Bez toho si ruce neuvolníte.

Co do vzdělávání přidat?

Pokud nejde o pouhé předávání znalostí nebo trénink dovedností je extrémně důležité obohatit stávající systém vzdělávání. Čím dál více je nutné do rozvoje lidí zařazovat koučovský přístup pro jednotlivce a malé skupiny nebo tzv. zkušenostní workshopy.

Jednoduché návody brzdí myšlení. Zkušenost naopak inspiruje k přemýšlení.

Koučování je již známé a hojně využívané. Podívejme se tedy na méně rozšířené zkušenostní workshopy. Aby byl zkušenostní workshop funkční, musí obsahovat následující fáze:

  1. 1. Umožnit lidem pochopit téma. Přechodně lze využít redukci, jako je například typologie.
  2. 2. Nechat účastníky zažít a nejlépe i změřit užitečnost jejich stávajících návyků.
  3. 3. Pomoci účastníkům pochopit, jak vypadá ideální stav.
  4. 4. Umožnit lidem najít vlastní cestu, jak se zlepšovat.

Následně je důležité o všem mluvit a lidi podporovat v samostatném rybaření.

Co ze vzdělávání ubrat?

Pokud chcete, aby lidi skutečně namáhali své hlavy namísto pouhého konzumování předpřipravených rad a chytlavých citátů, musíte je nechat trochu potrápit. Pomáhejte jim, ale začněte hodně šetřit knihami a semináři, které jsou postaveny na přehnaném zjednodušování. Čím více lidem předpřipravíte myšlenky, o to více se jim to začne líbit a zakrní.

Nechte si líbivé poučky jako koření, a základ uvařte ze skutečně kvalitních surovin. Vyberte sobě i týmu kvalitní knihy a lektory. Inspirujte je k přemýšlení. Nevadí, že je to náročné. Jako správný manažer jim můžete pomáhat s pochopením. Tím do pracovního vztahu vnesete svůj pohled na spolupráci. Nakazíte lidi svým myšlením a každým hodnotným rozhovorem tmelíte tým.

Lidi si dobře vyberte, pracujte na jejich osobním růstu a nenechte jim vymývat hlavy. Pamatujte si: Co si uvaříte, to si také sníte. Příliš kořeněná jídla pálí minimálně dvakrát

(Celý článek najdete na adrese: https://www.esemeska.eu/obchodni-dovednosti/jak-rozvijet-lidi-efektivne/)